Recykling w branży rynnowej — materiały, które warto wybierać
Zarządzanie odpadami i recykling w branży rynnowej i dekarskiej to tematy, które zyskują na znaczeniu w obliczu rosnącej świadomości ekologicznej i potrzeby zrównoważonego rozwoju. Branża ta stoi przed wyzwaniem nie tylko efektywnego wykorzystania materiałów, ale także ich ponownego przetwarzania, aby minimalizować wpływ na środowisko.
2024-01-23, 15:35

Zaostrzające się przepisy dotyczące ochrony środowiska oraz rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa spowodowały, że firmy z tej branży coraz intensywniej poszukują sposobów na zredukowanie odpadów i zwiększenie efektywności recyklingu. Procesy te mają na celu nie tylko zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko, ale także optymalizację kosztów produkcji oraz zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku.

Marka i konsumenci ramię w ramię

Podejście do zarządzania odpadami w branży rynnowej i dekarskiej obejmuje szereg strategii, począwszy od projektowania produktów z myślą o przyszłym recyklingu, poprzez efektywne wykorzystanie surowców, aż po wdrażanie innowacyjnych technik przetwarzania odpadów. Ponadto rosnąca popularność materiałów ekologicznych i odnawialnych w produkcji systemów rynnowych i dachowych stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości branży. 

Na kwestie ekologiczne wpływ mają również sami konsumenci, których wybory mogą pozytywnie bądź nie wpływać na środowisko. Inwestycja w materiały, które są przyjazne środowisku, dopasowane do otoczenia oraz nie powodują zakłóceń krajobrazu, jest krokiem ku lepszej wspólnej przyszłości. Na jakie materiały warto postawić? Podpowiadają eksperci Galeco.

Cynk – naturalny surowiec, do wielokrotnego wykorzystania

Cynk stanowi przykład surowca naturalnego, który wchodzi w skład skorupy ziemskiej. Można go wielokrotnie wykorzystywać w branżach gospodarczych i przemysłowych. Materiał ten jest zgodny z polityką trwałego rozwoju i dbałością o środowisko naturalne.

W Europie Zachodniej przestarzałe blachy cynkowe w blisko 90% przekazywane są do recyklingu. Jakie korzyści dla atmosfery i klimatu powoduje użycie cynku w budownictwie? 

  • Trwałość (od 50 do 100 lat, uzależnione warunkami atmosferycznymi),
  • Możliwość recyklingu (ponad 95% walcowanego cynku można przywrócić do obiegu),
  • Niskie zużycie energii (ilość energii wykorzystanej do produkcji cynku z formy mineralnej do metalicznej wynosi mniej niż w kwestii pozostałych metali przeznaczonych na pokrycia budowlane). 

Stal – najniższy ślad węglowy

Dzięki testom zostało potwierdzone, że stal ma najniższy ślad węglowy wśród pozostałych materiałów służących do tworzenia rynien. Aż 30% materiału do produkcji może pochodzić z recyklingu, a oprócz tego przewidywany czas korzystania rozciąga się nawet do 70 lat. Dzięki opcji całkowitego recyklingu stal w znacznie mniejszym stopniu oddziałuje na środowisko niż tworzywa sztuczne oraz inne metale.

Stal GreenCoat RWS Pural BT (BT= Bio-based Technology) to jedna z odmian stali, do której w procesie powstawania wykorzystuje się nowoczesną technologię BT opracowaną i opatentowaną przez firmę SSAB. Czynnikiem różnicującym tę stal od pozostałych klasycznych, jest widoczne zmniejszenie ilości składników ropopochodnych. Ten rodzaj stali pokryty jest bio powłoką, zawierającą szwedzki olej rzepakowy. Wykorzystanie takiej opcji jest bardziej przyjazne dla środowiska, a dodatkowo zapewniona jest ochrona, dzięki bardzo dobrym właściwościom, porównywalnymi z ocynkiem. Z tego właśnie rozwiązania korzysta marka Galeco przy produkcji swoich systemów rynnowych Galeco STAL oraz Galeco STAL2.

PVC — idealny do recyklingu

Rynny PVC, choć powstają z tworzywa sztucznego, idealnie nadają się do recyklingu. W fabryce Galeco wszelkie odpady produkcyjne z rynien z PVC są przetwarzane i wykorzystywane ponownie do tworzenia mniejszych elementów niezbędnych do powstawania rynien, takich jak np. łączniki.

Pamiętajmy, że inwestycja w zrównoważony proces, to inwestycja, zarówno w nasze zdrowie, jak i przyrody, która odwdzięczy się nam w przyszłości. Dlatego korzystnie z ekologicznych rozwiązań przy wyborze materiałów jest tak ważne.



KONTAKT / AUTOR
Marta Dudzińska
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.